طراحی سایت دانلود
مارس 27, 2021
طراحی سایت خودرو
مارس 27, 2021

طراحی سایت دانشگاهی

امروزه نقش اینترنت در بخش های مختلف زندگی از قبیل کار ، درس ، ورزش و…. انکار ناپذیر است. طراحی سایت دانشگاهی مورد مهم و قابل بررسی است. معمولا افراد برای شروع و انجام هر کاری برای کسب دانش  و آگاهی در مورد آن در موتورهای جستجو نظیر گوگل به سرچ و تحقیق می پردازند . و سپس تصمیم می گیرند.

یکی از قسمت های مهم زندگی هر فرد مقوله درس و دانشگاه  است . معمولا افراد وسواس زیادی برای انتخاب دانشگاه خود به خرج می دهند چه برای افرادی که قصد تحصیل به صورت حضوری را داشته باشند. و چه به صورت مجازی. یکی از عواملی که سبب می گردد در دید افراد یک دانشگاه حرفه ای به نظر آید. وب سایت دانشگاه می باشد. بنابراین نباید از اهمیت یک طراحی سایت دانشگاه خوب و باکیفیت و در عین حال جذاب برای دانشگاه و موسسه آموزشی خود غافل شد. باید در نظر داشته باشید که برای یک وب سایت دانشگاهی ، سئوی سایت اهمیت زیادی دارد.

نکاتی که باید در وب موسسات آموزشی مد نظر قرار داد.

مناسب بودن دامین

همانطور که می دانید نام دامین نقش بسزایی در شناسایی وب سایت شما بازی می کند. چرا که تاثیر مستقیم بر سئو وب سایت و ارتقا رتبه سایت دارد. بهتر است برای دانشگاه و موسسه آموزشی از دامینی استفاده گردد. که افزون بر این که انعکاس دهنده برند و نام دانشگاه باشد. نام  و آدرس آن ساده و فاقد املای دشوار  نیز باشد.

این ویژگی سبب می شود که نام سایت راحت تر در ذهن بمانند. و از سوی دیگر جذب مخاطب بیشتر شود. در یک سایت  علمی و دانشگاهی همه اجزا باید از دامین اصلی تبعیت نمایند . برای مثال اگر دانشکده های دانشگاه دارای وب سایت مستقلی هستند حتما در ذیل دامین اصلی دانشگاه به صورت ساب دامین و یا دایرکتری باید آدرس دهی شوند.

طراحی جذاب و ساده

در فرآیند طراحی وب سایت دانشگاهی و مؤسسات آموزشی دیزاین گرافیکی یکپارچه و در عین حال ساده ، شیک و جذاب بسیار حائز اهمیت است. همان طور که می دانید چیزی که سبب می گردد. که بازدید کننده سایت بیشترین تمرکز خود را به محتوای  سایت اختصاص دهد. و همچنین منجر به جذب کاربر و  رجوع مجدد او گردد. طراحی ساده می باشد.

افزون بر این ،  دیزاین ریسپانسیو مناسب برای تلفن همراه و تبلت نیز بسیار مهم است که باید به آن در هنگام طراحی توجه بسیار نمود. همچنین باید این نکته را نیز در نظر گرفت که مسیریابی  در وب سایت( یعنی هدایت بازدید کننده از یک صفحه به صفحه دیگر)  آسان و مشخص باشد.

تاثیر جنبه های زیباشناسی بر جذب مخاطب را نباید نادیده گرفت. برای ساخت وب سایت و توسعه برند دانشگاه میتوان از رنگ ، قالب ، لوگو و سایر  المنت های بصری بهره گرفت. از آن جایی که وب سایت های دانشگاهی بزرگ و دارای بخش های مختلفی هستند  نباید تناقضی میان صفحات  وجود داشته باشد در واقع  رعایت اصول طراحی یکپارچه بسیار حائز اهمیت است.

ریسپانسیو

رعایت برخی دیگر از نکات در این زمینه مانند طراحی ریسپانسیو و مناسب برای تلفن همراه و تبلت نیز ضروری است. که در هنگام طراحی سایت باید حتما به آن اهمیت داد. چرا که بسیاری از مخاطبان با گوشی همراه وارد سایت می شوند. و در صورتی که طراحی آن مناسب نباشد دچار سرگشتگی می شوند. و در جذب مخاطب تاثیر منفی می گذارد.

رعایت اصول سئو

در فرآیند ساخت وب سایت نباید  از رعایت اصول سئو غافل گشت. رعایت این نکات اگرچه همراه با صرف زمان بیشتری برای طراحی وب سایت می باشد. اما سبب بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو،  افزایش سطح رضایت مندی کاربران و همچنین ارتقا رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو نیز می گردد. همان طور که می دانید حضور در فضای مجازی بدون دیده شدن بیهوده و بی فایده خواهد بود سئو خوب و استاندارد به شما کمک می کند که دیده شوید.

رعایت نکات و استاندارد های سئو در طراحی سایت دانشگاه بسیار مهم است. به همین دلیل است که نیاز ما را را به یک متخصص مجرب طراح سایت دانشگاه نشان می دهد. همان طور که می دانیم زمان صرف شده برای بهبود جایگاه سئو و اعمال استاندارد های سئو می تواند در نهایت منجر به بهبود جایگاه سایت دانشگاه در موتور های جستجو گر شود و این خود به نوعی سرمایه گذاری است.

رعایت استاندارد های سئو در طراحی سایت دانشگاه در نهایت منجر می شود که تصویر درستی از محتوای سایت شما در موتور های جستجو گر ایجاد شود و جایگاه سایت شما بهبود یابد.

محتوایی بروز و متناسب

بعد از طراحی و ساخت وب سایت علمی آنچه بیشتر خودنمایی می کند محتوای با کیفیت ، بروز و مرتبط است. چرا که محتوای مطلوب و کلمات کلیدی مرتبط است. که می تواند سبب ارتقاء رتبه سایت شما در نتایج موتور های جستجو گردد. لازم به ذکر است که محتوای تولید شده باید با اهداف و برند دانشگاه و موسسه آموزشی همخوانی داشته باشد .

همانطور که می دانید برای ایجاد یک تولید محتوای خوب و جذاب باید مخاطب ها ، اهداف و علایق آن ها را  شناخت . همان طور که از نام سایت دانشگاهی  مبرهن است .   اکثر کاربران این سایت ها دانشجویان فعلی و آینده ، اساتید ، کارمندان، خانواده ها و ….  می باشند  محتوای مناسب این گروه ها باید به بهترین نحو فراهم و به راحتی در دسترس آن ها قرار گیرد.

امنیت اطلاعات

همان طور که می دانید که خطرات امنیتی با پیشرفت علم و فناوری ،  نیز بروز می گردند. بنابراین رعایت نکات امنیتی برای وب سایت های از قیبل وب سایت های دانشگاهی و موسسات آموزشی به دلیل وجود اطلاعات کاربران و دانشجویان بسیار حائز اهمیت است. این وب سایت ها باید در برابر خطر ویروس ها ، نفوذ هکر ها و بدافزار ها  مصون باشند.

اهمیت رعایت نکات امنیتی موقعی مضاعف می گردد که امکان پرداخت آنلاین  در سایت وجود داشته باشد. بهره گیری از نیروهای متخصصی که  در زمینه طراحی و ساخت وب سایت های دانشگاهی و موسسات آموزشی سابقه ای درخشان  مهم ترین مشی در این راستا  می باشد.

رنگ

از دیگر نکات مهم در طراحی سایت دانشگاه که بیشتر جنبه ی بصری دارند نیز می توان نکات زیر را نام برد. اولین نکته رنگ بندی سایت است که باید توجه شود محتوای سایت هر گونه که می باشد. رنگ بندی آن به گونه ای نباشد که کاربر را آزار دهد. چرا که برای مثال سایت هایی که مقاله دارند. و حتی در بخش مقالات در طراحی سایت دانشگاه نیز باید از رنگ های ساده استفاده کرد.

چرا که کاربر مدت ها در حال خواندن مقالات خواهد بود و مهم است که این رنگ بندی مجب خستگی چشم کاربر نشود پس باید از رنگ هایی ساده استفاده کرد تا از خستگی چشم کاربر بکاهد. همانطور که در شکل زیر می بینید وب سایت دارای مزایای بسیار خوبی برای مدیران و صاحبان خودشان می باشند که به صورت مختصر به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

فراهم آوردن اطلاعات ی که کاربر به آن ها نیاز دارد

معمولا کاربران برای به دست آوردن اطلاعات خاصی از  وب سایت های دانشگاهی بازدید می کنند.  برای این که کاربر سریع و آسان به اطلاعات مورد نیازش دسترسی پیدا کند. بهتر است حداکثر بهره را از تصاویر و علم گرافیک برد. اطلاعاتی که کاربران در وب سایت های دانشگاهی معمولا دنبال می کنند. عبارتند از  اطلاعات مربوط به دانشکده ها ، کمک های مالی ، خوابگاه ها ، بخش آموزش ، کارگاه های آموزشی ، کتابخانه ها و ….

تاثیر در اطلاع رسانی

وجود وبسایت مانند داشتن یک کاتالوگ اما با مزایایی بسیار است . یک کاتالوگ معمولا در بر گیرنده تصاویر و متون است . اما یک وب سایت علاوه بر تصاویر و متن می تواند شامل فیلم ، صوت ، انیمیشن و … را نیز شامل می شود . وجود همین المنت ها منجر به اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب می گردد. همان طور که می دانید برای یک سایت صرفا کافی است که بهای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت نمود.

و بعد از  اتمام ساخت آن هزاران و یا میلیون ها مخاطب و کاربر می توانند با به دفعات مکرر از آن بازدید نمایند . در صورتی که برای طراحی ، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به پرداخت هزینه است .
از مزایای وب سایت دانشگاهی ارتباط تاثیر گذار بین دانشجو و اساتید ، امکان دسترسی به اساتید در هر جای دنیا و در نتیجه بالا تر رفتن سطح علمی دانشجویان ، میسر شدن امکان انجام کارهای اداری و آموزشی در ساعتی غیر از ساعات ادارای ،تحلیل بهتر پروسه آموزشی با بکارگیری از انواع گزارشات ، نمودار ها و جداول و همچنین  امکان پذیرش دانشجو از هر جای دنیا  می باشد.

یک وب‌سایت ، دری به‌ سوی دنیای مجازی

همان طور که می دانید ما در عصر دانش و ارتباطات زندگی می کنیم. و به واسطه همکاری بین افراد مختلف از کشورهای مختلف  پیشرفت های شگفت انگیز و منحصر به فردی در دانشگاه ها رخ داده است . اینترنت یکی از ادواتی که منجر به تسهیل و سرعت بخشیدن به این ارتباطات گردیده است. برای ورود به فعالیت در این فضا دانشگاه احتیاج به یک وب سایت درخور و مناسب است.

 تاثیر ساخت وب سایت در بازاریابی

جالب است بدانید اگر به دنبال جذب بازاریاب بدون پرداخت هیچ هزینه ای هستید. می توانید موتورهای جستجو قوی همچون گوگل را  بکار بگیرید . صرفا کافیست که ربات های آن ها سایت شما را شناسایی کنند. از پس هنگامی که شخصی در پی خدمات و محصولات ارائه شده در سایت شما باشد. این موتورها به راحتی فرد را به طرف سایت شما سوق می دهند. در واقع این موتور های جستجو به راحتی برای شما بازاریابی می کنند.
با وجود وابسته بودن تعداد بازدیدکنندگان از سایت شما به پارامترهای مختلف ، اما در بدترین حالت به طور متوسط  چیزی حدود 50 نفر در روز  به وسیله موتورهای جستجو به سمت سایت شما سوق داده می شوند.

ایجاد قابلیتهای جدید تبلیغاتی

امروزه در زمینه کسب درآمد تجارت الکترونیک بسیار خودنمایی می کند. ساخت یک وبسایت برای شرکت ها و مدیران به آن ها ت قابلیت ورود به عرصه تجارت الکترونیک می گردد.  ورود به عرصه تجارت الکترونیک شما  را قادر می سازد از تبلیغات اینترنتی ، تبلیغات در موتورهای جستجوگر ، تبادل بنر و لینک استفاده نمایید .

فعالیت در خارج از مرزهای جغرافیایی

با داشتن وب سایت دیگر  محدودیت مرزهای جغرافیایی را می شکنید. و یک فعالیت بدون مرز را تجربه خواهید نمود. و شما می توانید دانشجو و متقاضیانی را از سراسر  جهان به سمت دانشگاه و موسسه آموزشی خود بکشانید .

درآمد زایی

امروزه استفاده از وب سایت  برای  کسب درآمد بسیار خودنمایی می کند  و شرکت ها و موسسات مختلفی  بخش اعظمی از درآمد خود را از طریق سایت و مشتریان آنلاین به دست می آوردند .همان طور که می دانید نوع سایت و اهداف آن  تعیین کننده میزان سود و درآمد زایی سایت  است . البته نباید فراموش نمود که میزان فعالیت صاحبان سایت ها ، آبدیت کردن و رسیدگی    آن ها پارامتر بسیار مهمی می باشد .

 1. طراحی سایت دانشگاه
 2. سیستم پرداخت آنلاین
 3. از این بخش دانشجویان می توانند برای پرداخت مواردی از قیبل،  شهریه استفاده نمایند
 4. پیاده سازی سیستم اتوماسیون اداری

می توان برای راحتی گردش و ثبت مکاتبات اداری درون سازمانی و همچنین برون سازمانی این بخش  در وب سایت های دانشگاهی پیاده سازی می گردد.

طراحی صفحه قوانین

از طریقاین صفحه  دانشجویان می توانند از قوانین و آیین نامه های  دانشگاه  اطلاع و آگاهی پیدا کنند. می توان در طراحی سایت دانشگاه قوانین و مقررات دانشگاه را متذکر شد. و یا تقویم آموزشی قرار داد که این خود طرفداران خود را دارد. چرا که حتی کسانی که در دانشگاه وارد نشده اند. و دانشجوی آن دانشگاه نیستند و در حال جست و جو هستند. هم ممکن است علاقه داشته باشند که بدانند کلاس های دانشگاه در چه سطحی قرار دارد.بنا بر این طراحی سایت دانشگاه برای این بخش می تواند بسیار حساس باشد.

 صفحه اخبار

این صفحه منعکس کننده اتفاقات فرهنگی ، ورزشی ، همایش ها و سمینارهای و … که در دانشگاه  برگزار شده است می باشد.  در واقع برای دانشگا ه ها و موسسات آموزشی طراحی سایت بسیار حائز اهمیت است موادی از قبیل اطلاع رسانی ، ایجاد ظرفیت ها و رشته های جدید  دانشگاه یا  موسسه آموزشی تصمیمات مدیران و معاونان   آن ها ، کارگاه ها ی آموزشی و …. را به اطلاع افراد و مخاطبین برسد.

در واقع طراحی سایت برای دانشگاه  و آموزشگا ه ها منجر به ایجاد یک پنل ارتباطی کامل بین کاربران در سطوحی گسترده ، خبررسانی  در مورد تصمیم گیری ها ، اساتید و هیات علمی ، معرفی خدمات و آموزش های مجازی ، نام نویس و …. می گردد.
به علاوه جلسات دانشگاه و سمینار هایی که در دانشگاه برگذار می شود هم می تواند از طریق سایت دانشگاه اطلاع رسانی شود.

گالری ویدئو ها

بسیاری از دانشجویان به دلایلی همچون کمبود وقت و یا نداشتن کلاس در زمان برگذاری همایش ها شاید در آن حضور پیدا نکنند. پس چه بهتر است که در طراحی سایت دانشگاه بخشی هم به قرار دادن ویدیو مربوط به سمینار ها بپردازد. تا رضایت برخی دانشجویان را به همراه آورد البته می توان برای گرد هم آیی ها نام نویسی کرد. در سایت و یا تمامی دانش پذیران واجد شرایط باشند.

گالری

این صفحه برای نمایش امکانات  و قابلیت های دانشگاه و همچنین به نمایش گذاشتن بخش های مختلف آن از قبیل خوابگاه ،تجهیزات آموزشی ، آزمایشگاه ها و … از طریق تصویر  می باشد.
از نکات بصری دیگر می توان تصاویر را نام برد. مسلما دیدن یک سایت خشک و بی روح برای هیچ کاربری جذابیت ندارد. در طراحی سایت دانشگاه می توان در بخش های مختلف از تصاویر مناسب و همخوان با محتوا استفاده کرد.

طراحی صفحه معرفی

در این صفحه شما می توانید اطلاعاتی از قبیل تاریخچه دانشگاه سوابق فرهنگی ، علمی و آموزشی دانشگاه ،  ریاست دانشگاه( اشاره ای مختصر روسای پیشین دانشگاه ، هیات امناء  ) مراکز دانشگاه ( از قبیل مرکز مشاوه و مرکز کارآفرینی)  دانشکده ها و.. بپردازید

چارت سازمانی

از طریق این پنل شما  می توانید به بخش های مختلف از قبیل مدیریت دانشگاه ، مدیر آموزش، اداره امتحانات ، خوابگاه و ..  دسترسی پیدا کنید.

طراحی بخش ارتباط با دانشگاه

در این بخش از وب سایت اطلاعات تماس با بخش های مختلف دانشگاه از قیبل اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی  ، موسسات و مراکز تابع و … قرار داده می شود.

طراحی صفحه اعلانات

یک وب سایت دانشگاهی باید دارای یک تابلو اعلانات برای منعکس کردن اطلاعیه ها ، کارگاه ها و مواردی  از قبیل تغییر زمان امتحانات ، اعلام  کنفرانس ها و همایش ها و… به دانشجویان و اساتید.باشد.

آموزش مجازی

با آموزش مجازی دانشجویان قدرت حرکت بیشتری دارند.
آموزش الکترونیکی به دانشجویان این امکان را می دهد که وقت و زمان خود را به شیوه موثرتری سامان دهی نمایند . و  در هر زمانی که آسوده و راحتر می باشند مطالعه نمایند .  این مزیت منجر به  ساده تر شدن  فرآیند  تحصیل برای دانشجویان و طالبان دانش در مناطق مختلف  می گردد. به عبارت دیگر  سبب می شود تا افرادی که علاقه مند به تحصیل هستند ولی به خاطر شاغل بودن  یا عدم دسترسی به دانشگاه فرصت حضور در کلاس های درس دانشگاهی را ندارند فرصت یادگیری را از دست ندهند.

برای بسیار از افراد سفر به کشورهای دیگر برای کسب دانش و تحصیل چیزی شبیه رویا می باشد . آموزش اینترنتی می تواند  به این رویاها رنگ واقعیت ببخشد . چرا که به دانشجویان سراسر جهان این امکان را می دهد که به دوره ها و کلاسهای آنلاین دانشگاه های جهان   دسترسی پیدا کنند و از آموزش های آن ها بهره مند شوند.
البته دانشجویان بومی هم فرصتی برای آشنایی با افرادی از فرهنگ های مختلف  نیز  پیدا می کنند.

آموزش مجازی در هزینه ها صرفه جویی می کند

دانشگاه مجبور نیست برای آموزش  و تحصیل دانشجویان ماکن و وسایلی از قبیل صندلی و…. فراهم نماید همچنین دانشجویان هم مجبور به رفت و آمد نخواهند بود. خیلی از اوقات پیش می آید که شما به عنوان دانشجو در سرکلاس درس دانشگاه مطلب را درست متوجه نمی شوید  یکی از مزایای آموزش الکترونیکی این است که شما به صورت 24 ساعته به منابع دسترسی دارید.

و شما می توانید بر حسب توانایی های خود برنامه ریزی نماید . یعنی اگر روند یادگیری شما خوب  است می توانید سریع تر درس را تمام نمایید ولی اگر در این زمینه  کند هستید و دیر مطلب را می گیرید می توانید تا جایی که تمایل دارید مطالب درسی را مرور نمایید .

در طی سال های اخیر مبحث آموزش الکترونیکی (LMS) با نام های چون دانشگاه مجازی یا آموزش مجازی  در دانشگاه های مختلف مطرح و پیاده سازی گردیده است.  آموزش به شیوه الکترونیکی و استفاد از بسترهای الکترونیکی اساس این آموزش را تشکیل می دهد. در این آموزش دیگر نیازی به حضور فیزیکی و همزمان استاد و دانشجو  در یک کلاس درس نیست  و محتوای آموزشی به صورت فیلم ، فایل صوتی و …  در دسترس دانشجو قرار می گیرد. امروزه دانشگاه های مختلفی در این زمینه شروع به فعالیت نموده اند و  آموزش الکترونیکی مبدل به یک حوزه در حال رشد و تکامل گردیده است.

عملکرد دانشجویان

در آموزش از طریق وب سایت وارسی عملکرد دانشجویان به صورت اتوماتیک و از طریق کامپیوتر سرور مهیا می باشد و دیگر نیازی  نیست دانشجویان تکالیف و گزارش های خود را تایپ کنند.  وب سایت این توانایی را به شما می دهد که  بفهمید چه کدام دانشجویان  در حال استفاده از برنامه هستند ؛ نمره تکالیف هر یک از آن ها چقدر است علاوه بر این می توانید  اطلاعات ریزتر و دقیق تر شامل متد  پاسخگویی هر دانشجو به هر سوال یا مدت زمانی را  هر فرد صرف یادگیری هر قسمت از درس می کند. در واقع وب سایت می تواند به افراد امکان دسترسی سریع و آسان به دانشگاه های مجازی در هر نقطه از جهان را بدهد.

آموزش از طریق وب سایت ، قابلیت جذب دانشجو را افزایش می دهد. و همانطور هم که گفته شد به دلیل عدم نیاز به  حضور فیزیکی در کلاس های درس  دانشجو و دانشگاه  متحمل پرداخت هزینه های اضافی نمی گردند. امکان دسترسی به مطالب درسی بسیار آسان تر خواهد بود نیازی به ارسال فیزیکی  منابع و ادوات آموزشی نمی باشد.
به طور خلاصه LMS دارای مزایای زیر می باشد.

دیگر مزایای آموزشی سیستم

 1. عدم محدودیت مکانی
 2. همجنین عدم محدودیت‌های زمانی
 3. و عدم محدودیت در ظرفیت پذیرش
 4. توسعه  فرهنگ یادگیری مستقل
 5.  بکار گیری استادان کارآزموده  بدون محدودیت جغرافیای
 6. ارتقاء سرعت آموزش
 7. ارتقاء  کیفیت ارائه‌ دروس
 8. در نتیجه عدم رفت‌وآمد کاهش اتلاف وقت می باشد
 9. امکان دسترسی آسان به اساتید متعدد در حوزه ها ی مختلف علمی

برخی از مزایای طراحی سایت برای

تجربه در طراحی چنین وب سایت هایی نشان میدهد که می توان سرویس های زیر را در نظر گرفت

 1. صفحه وب تابلوی اعلانات
 2. همچنین صفحه وب بخش قوانین وآئین نامه ها
 3. و صفحه وب پیش ثبت نام به صورت آنلاین
 4. اخبار جدید دانشگاها و مدیریت
 5. بخش مقالات و مطالب برگزیده ی دانشجویان
 6. سیستم ثبت مشخصات دانش پذیران و اساتید

امروزه نقش اینترنت در بخش های مختلف زندگی از قبیل کار ، درس ، ورزش و…. انکار ناپذیر است. معمولا افراد برای شروع و انجام هر کاری  برای کسب دانش  و آگاهی در مورد آن در موتورهای جستجو نظیر گوگل به سرچ و تحقیق می پردازند . و سپس تصمیم می گیرند.  یکی از قسمت های مهم زندگی هر فرد مقوله درس و دانشگاه  است .

معمولا افراد وسواس زیادی برای انتخاب دانشگاه خود به خرج می دهند. چه برای افرادی که قصد تحصیل به صورت حضوری را داشته باشند. و چه به صورت مجازی. یکی از عواملی که سبب می گردد. در دید افراد یک دانشگاه حرفه ای به نظر آید  وب سایت دانشگاه می باشد. بنابراین نباید از اهمیت یک طراحی سایت دانشگاه خوب و باکیفیت و در عین حال جذاب برای دانشگاه و موسسه آموزشی خود غافل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.