راه اندازی ابزار Google search console
فوریه 16, 2021
ساخت و اضافه کردن فایل robots.txt به سایت
فوریه 16, 2021

ساخت نقشه سایت ( Sitemap )

ساخت نقشه سایت ( Sitemap )

ساخت نقشه سایت ( Sitemap ). نقشه سایت طرحی از وب سایت شماست که به موتور جستجو کمک می‌ کند. تا کل محتوای سایت شما را پیدا کرده، کراول و سپس ایندکس کند. سایت مپ‌ها همچنین به موتورهای جستجو می‌گویند. کدام یک از صفحات سایت شما بسیار مهم هستند.

فرض کنید که بخواهید از کرج در غرب تهران به یک مراسم مهم در تجریش بروید. که در شمال شرق تهران قرار دارد. باید در مسیر یک دسته گل و یک هدیه نیز تهیه کنید. خوب اگر مسیر را بلد نباشید ممکن است دیر به مقصد برسید. چند راه مختلف می‌تواند شما را به آنجا برساند. باید بهترین و بهینه‌ترین را از نظر زمان و مسافت پیدا کنید. پس شما به یک نقشه نیاز دارید.

در مورد سایت هم همینطور است. هر محتوا و هر صفحه مانند یک مقصد است. ربات گوگل برای رسیدن به هرکدام نیاز به یک نقشه دارد. یک Sitemap یا نقشه سایت!

انواع سایت مپ

چهار نوع نقشه سایت (sitemap) وجود دارد:

سایت مپ نرمال XML

تاکنون، این رایج‌ترین نوع سایت مپ بوده است. معمولا در قالب سایت مپ XML است که به صفحات مختلفی از سایت شما لینک می‌دهد.

سایت مپ ویدئویی

این نوع، بطور خاص در رابطه با فهمیدن محتواهای ویدئویی سایتتان به گوگل کمک می‌کند.

سایت مپ خبری

به گوگل کمک می‌کند تا محتواهایی را که مورد تایید گوگل نیوز (Google News) هستند پیدا کند.

سایت مپ‌ تصویر

به گوگل در پیدا کردن تمام عکس‌هایی که داخل سایتتان هست کمک می‌کند

روش ایجاد سایت مپ برای سایت

شما نیاز به تولید نقشه روزانه برای سایت خود ندارید، کافی است که یکبار کد آن را تولید کنید، از آن پس با ایجاد هر صفحه یا نوشته یا محصول در سایت، یک بخش به سایت مپ سایت به صورت اتوماتیک اضافه خواهد شد که اشاره به آن صفحه جدید دارد. (اشاره به آدرس یا همان url آن صفحه دارد. url چیست؟ ) برای وردپرس و cms های دیگر واقعا بهترین روش استفاده از پلاگین ها و ماژول های آماده است. اما برای سایت های دیگر باید آنها را خودتان با استفاده از کدهای موجود در اینترنت توسعه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.